„Izrael miniszterelnökének, Benjamin Netanjahunak nem nyerte el tetszését Barack Obama nagy közel-keleti beszéde, méghozzá érthető okokból.
A Palesztin Hatóság két éve nem hajlandó Netanjahuval találkozni. Tárgyalás helyett külső erőket mozgósított Izrael ellen: először Obama kormányzatát 2009-ben, majd (miután azzal kudarcot vallott) az ENSZ-t. Most pedig kiegyezett a Hamásszal. Az új, hamászosított Palesztin Hatóság arra kéri az ENSZ közgyűlését, hogy szeptemberi szavazásán ismerje el Palesztinát mint független államot. Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke a New York Timesnak írt véleménycikkben fejtette ki, hogy a döntés jogilag erősítené meg az Izrael legitimációjának megszüntetésére irányuló palesztin erőfeszítéseket: »Palesztina felvétele az ENSZ-be utat nyitna számunkra ahhoz, hogy a konfliktus ne csupán politikai, hanem jogi értelemben is nemzetközivé váljon. Lehetővé tenné továbbá azt is, hogy az ENSZ-en belül, emberi jogi bizottságokban, valamint a Nemzetközi Bíróság előtt is követelésekkel éljünk Izraellel szemben« - írta a cikkben.
Ezt a hozzáállást az Egyesült Államoknak vissza kellene utasítania. Obama azonban ehelyett a palesztin követeléseknek szentelte múlt csütörtöki beszédének egyötödét. Sőt, indítványozta azt is, hogy határkiigazítással bár, de a jövőbeli palesztin állam irányítása alá kerüljön egy Ciszjordánia és Gáza méretének megfelelő terület, amelyet Izrael 1967-ben foglalt el.
Netanjahu okkal elégedetlen: ha a rossz magaviseletnek ez a következménye, miért állna a Palesztin Hatóság érdekében, hogy megváltozzon?”